Senior Tourimme viimeinen eli kahdeksas osakilpailu saatiin pitää raikkaassa mutta kuivassa syyssäässä. Olikohan syynä viileä sää vai kisaväsymys, kun osanottajia oli nyt alle 40. Pelimuotona oli henkilökohtainen, tasoituksellinen pistebogi.

Osakilpailun voittajat sarjoittain olivat: SN 50+: Heidi Rintala, SM 50-69: Harri Vähävuori, VM 70-79: Eero Myllynen, VM 80+: Markku Lehikoinen.

Lähimmäksi lippua -kisan voittajat olivat: V12: Pertti Merenluoto, V14: Raimo Viljanen


Senior 8 tulokset


Ennen tätä viimeistä osakilpailua ei ollut vielä minkään sarjan voittaja ratkennut, joten panosta riitti kisassa. Kahdessa sarjassa oli kahdella parhaalla sama kokonaispistemäärä, ja voittajaksi tuli useamman osakilpailun voittanut pelaaja. Kokonaistulokseenhan huomioitiin jokaiselta pelaajalta viiden parhaan osakilpailun sijoituspisteet.


Mitalistit sarjoittain ovat:

SN 50+

    1. Aune Kuukasjärvi 67 pist

    2. Eeva Kolehmainen 67

    3. Leena Torikka-Jaatinen 58

SM 50-69

    1. Pekka Karlsson 67 pist

    2. Pertti Pelkonen  67

    3. Veijo Artoma  56

VM 70-79

    1. Kari Kaijansinkko  67 pist

    2. Matti Sinivirta  61

    3. Kari Forsström  47

VM 80+

    1. Markku Lehikoinen  67 pist 

    2. Jukka Torstila  60

    3. Mikko Sivonen  57

Kokonaispistetaulukot:

Naiset
Miehet

Tämänvuotiselle Senior Tourille osallistui kaikkiaa 115 eri pelaajaa (viime vuonna 123). Miehiä osallistui 80 (77), mutta naissenioreita osallistujia oli nyt vain 35, eli 11 vähemmän kuin viime vuonna.Tämänpäivän osakilpailun palkinnot ja Senior Tour 2024 palkinnot jaetaan päättäjäisissä perjantaina 11.10. Päättäjäisissä on myös arvonta, jossa jokaisesta osakilpailuun osallistumisesta saa yhden arvan, eli enimmillään kahdeksan arpaa.

TerveisinAsko Kankaanpää